Jeg er klar ved telefonen! Ring på: 70 90 91 00 Uden for åbningstid

Ida Rejsekonsulent

Hej . Jeg sidder klar ved telefonen, hvis du har spørgsmål til dit rejsetilbud! Du kan ringe til mig på 70 90 91 00 eller sende mig en mail på info@flamingotours.dk.

Hej . Jeg er ikke ved telefonen lige nu. Send mig gerne en mail på info@flamingotours.dk – jeg svarer hurtigst muligt.

Madlavningskursus i Oaxaca

Deltag i et autentisk madlavningskursus i Oaxaca. Lær at lave traditionelle retter i et køkken med brændeovn under vejledning af en lokal comidera.

Madlavningskursus i Oaxaca

Mexico

Tag på madlavningskursus i en hyggelig landsby i Oaxaca-dalen. Undervisningen finder sted hjemme hos en lokal familie og foregår i et traditionelt køkken med brændeovn.
 
Kurset ledes af en comidera, som er en betegnelse for de kvinder, der har ansvaret for at tilberede festmåltider ved lokale højtider. 
 
Der tilberedes tre retter, som vælges blandt forskellige traditionelle muligheder afhængigt af sæson og tilgængelige råvarer.
 
Nogle af de typiske retter inkluderer nicuátole (en dessert lavet med majs), hjemmelavede tortillas, saucer, empanadas, sopa de guías (græskarskudssuppe), cuitlacoche (majs-svamp), suppe med nopal (kaktus) og forskellige former for atole (varm drik af majsmel).

Priser

Pris per voksen
1180 DKK
Pris per barn
1180 DKK
De viste priser er fra priser pr. person.
Fakta om Mexico
  • Mexico City
  • Spansk
  • Mexikansk Peso (¢)
  • 130 millioner
  • 16°C - 26°C
  • Sommertid –8 timer, vintertid –7 timer