Jeg er klar ved telefonen! Ring på: 70 90 91 00 Uden for åbningstid

Ida Rejsekonsulent

Hej . Jeg sidder klar ved telefonen, hvis du har spørgsmål til dit rejsetilbud! Du kan ringe til mig på 70 90 91 00 eller sende mig en mail på info@flamingotours.dk.

Hej . Jeg er ikke ved telefonen lige nu. Send mig gerne en mail på info@flamingotours.dk – jeg svarer hurtigst muligt.

Angermeyer Waterfront Inn

Bo direkte ved Academy Bay på Angermeyer Waterfront Inn i Puerto Ayora. Glæd dig til havudsigt, en stemningsfuld restaurant og en ideel beliggenhed tæt på Galápagosøernes strande, natur og dyreliv.

Angermeyer Waterfront Inn

Ecuador og Galapagos
Angermeyer Waterfront Inn er et charmerende og historisk boutiquehotel, som ligger helt ud til Academy Bay i det fredelige Punta Estrada på øen Santa Cruz. Hotellets historie går tilbage til 1930’erne, hvor Gus Angermeyer – en af øens første beboere – kom hertil fra Tyskland, inspireret af Darwins teorier. I dag fører hotellet denne historie videre og giver dig en autentisk forbindelse til Galápagosøernes særlige arv.
 
Hotellet har sin egen bådebro og ligger blot få minutters sejlads med vandtaxa fra centrum af Puerto Ayora, hvor du finder restauranter, caféer og butikker. Den naturskønne beliggenhed gør hotellet til et ideelt udgangspunkt for at opleve Galápagosøernes enestående natur og dyreliv. I området er der blandt andet mulighed for snorkling, kajaksejlads, dykning og bådture til øer som Bartolomé, North Seymour og Santa Fe. Fra hotellets terrasse og bådebro kan du desuden ofte få øje på søløver, marineleguaner, pelikaner og andre havfugle.
 
Angermeyer Waterfront Inn har én stemningsfuld restaurant, som ligger direkte ved vandet med udsigt over Academy Bay. Her serveres morgenmad samt et udvalg af internationale og lokalt inspirerede retter, tilberedt med fokus på friske råvarer fra Galápagos. Måltiderne kan nydes på den udendørs terrasse med udsigt over bugten.
 
Værelserne er individuelt indrettede med inspiration fra Galápagosøernes natur og historie og er opført med materialer som lavasten og drivtømmer. Alle værelser har terrasse eller balkon med udsigt til enten haven eller havet. Derudover er værelserne udstyret med dobbeltseng eller to enkeltsenge, aircondition, wi-fi, tv og safebox.
Fakta om Ecuador og Galapagos
  • Quito
  • Spansk
  • Dollars
  • 18.4 mio
  • 7°C - 33°C
  • Sommertid +7 timer, vintertid +6 timer
Ecuador og Galapagos
  • 6 nætter i Ecuador
  • 6 nætters ø-hop på Galapagos
  • Stemningsfulde Quito
  • Tågeregnskoven Mindo
  • Galapagos' unikke dyreliv
  • San Cristóbal, Isabela og Santa Cruz
Inkluderet i prisen
  • 14 dage
  • Inkluderet flybilletter
  • Inkluderet bagage
  • Inkluderet transfer og guide
  • Måltider som beskrevet i programmet
Pris pr. pers. fra
30.495 kr.
Læs mere